Uzależnienie od alkoholu jest groźnym zjawiskiem. Ma ono negatywne skutki dla całego środowiska osoby uzależnionej. Jednym z czynników, który dodatkowo zwiększa niebezpieczeństwo związane z nałogiem jest agresja pojawiająca się po spożyciu alkoholu. Niestety, nie należy ona do rzadkich zjawisk. W poniższym tekście wyjaśnimy, jakie są jej przyczyny i jak można się przed nią bronić. Zapraszamy do lektury.

Już na początku należy zaznaczyć, że alkohol może wyzwalać agresję nie tylko u osób uzależnionych, jednak w ich przypadku jest on o wiele groźniejszy, dlatego w dalszej części artykułu skupimy się właśnie na nich. Naukowcy już o wielu lat badają związki między zachowaniami agresywnymi i alkoholem. Wszelkie wyniki badań świadczą o tym, że korelacja owa jest całkiem silna. Istnieje wiele hipotez na temat tego, skąd bierze się agresja po alkoholu. Według jednej z nich napoje wyskokowe zakłócają prawidłowe funkcjonowanie mózgu, przez co osoby pod wpływem „tracą kontrolę” nad swoim zachowaniem. Dodatkowo, procesy poznawcze są ograniczone, co wpływa na zniekształcone postrzeganie sytuacji. Tym sposobem, jeżeli mamy do czynienia z osobą, która regularne nadużywa alkoholu owe zmiany w mózgu stopniowo zaczynają mieć charakter trwały. Dochodzi do zmiany osobowości, a cechami, które zaczynają dominować u alkoholików są: impulsywność, brak kontroli i odpowiedzialności, ciągła potrzeba nowych bodźców, nerwowość, rozchwianie emocjonalne, niższe poczucie własnej wartości. Leczenie alkoholizmu w odpowiednim stadium choroby może odwrócić zaistniałe zmiany, lecz nie jest to pewne.

Niestety, w większości przypadków nie jesteśmy przewidzieć, jakie dokładnie sytuacje czy zachowania wywołają agresję u osoby pod wpływem alkoholu. Jeżeli więc mamy stały kontakt z osobą uzależnioną, która wykazuje skłonności do przemocy powinniśmy skierować ją na odwyk. Jeżeli jednak nie będzie ona chciała współpracować i poddać się leczeniu, nie zwlekajmy i chrońmy życie i zdrowie swoje oraz najbliższych nam osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *