Odwyk w leczeniu choroby alkoholowej jest bardzo istotny. Dzięki odpowiedniemu podejściu oraz terapii człowiek uzależniony zacznie dostrzegać, w jaki sposób ta substancja miała wpływ na jego życie, a także na jego najbliższych. Jednak zakończenie odwyku alkoholowego to nie koniec. Osoba uzależniona od alkoholu do końca życia będzie alkoholikiem i musi pomagać sobie w abstynencji. Warto dowiedzieć się, jakie są historie alkoholików i jak nie wrócić do spożywania alkoholu po skończonej terapii.

Dlaczego odwyk alkoholowy jest tak ważny?

Psychoterapeuta pomaga w codziennych wyzwaniach alkoholika. Jego celem jest to, żeby osoba uzależniona mogła wrócić do normalnego funkcjonowania. Alkoholik uczy się tego, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami oraz pokusami, żeby nie sięgać po środek odurzający i do końca życia wytrwać w trzeźwości. Trzeba mieć na uwadzę, że specjalista służy fachową pomocą nie tylko podczas trwania odwyku alkoholowego, ale również przygotowuje człowieka uzależnionego do funkcjonowania po zakończeniu terapii. Powrót do normalnego życia po odwyku nie jest taki łatwy.

W jaki sposób nie wrócić do nałogu po odbyciu odwyku?

Istnieją sposoby na to, żeby nie wrócić do nałogu. Przede wszystkim alkoholik powinien uczestniczyć w spotkaniach, na przykład AA. Należy wybrać grupę macierzystą i chodzić na jej spotkania tak często, jak tylko to możliwe. Należy dzielić się z innymi swymi doświadczeniami z życia, siłą, a także nadzieją. Każda osoba uzależniona od alkoholu powinna prosić o pomoc wtedy, gdy jej wymaga. Alkoholik przez całe życie powinien mieć spis telefonów do zaprzyjaźnionych ludzi, którzy trwają w trzeźwości. Dobrym sposobem na nie utrzymaniu się w abstynencji, jest stworzenie planu żywienia na cały dzień – bardzo istotne jest racjonalne oraz regularne spożywanie posiłków. Należy ograniczyć kofeinę, cukier, a także nikotynę. Najlepiej postawić na ćwiczenia fizyczne. Alkoholik po odwyku zawsze powinien akceptować stawiane przez specjalistów warunki. Celem jest przede wszystkim utrzymanie abstynencji od picia. 

Szczegółowe informacje o tym, co się dzieje po zakończonej terapii odwykowej, znajdują się na stronie: https://www.alkoholizm.org.pl/opinie-listy-historie/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *