Alkoholizm to wyniszczający nałóg, który wymaga długiego i trudnego leczenia. W Polsce znajduje się wiele ośrodków uzależnień dla osób uzależnionych od alkoholu. Warto dowiedzieć się, co czuje niepijący alkoholik by lepiej zrozumieć specyfikę choroby.

Niepijący alkoholik zachowanie

W czasie odstawienia alkoholu osoba uzależniona zaczyna odczuwać zmiany w swym samopoczuciu, a ponadto zachowaniu. Trzeba wiedzieć o tym, że osoby, które borykają się z uzależnieniem alkoholowym, skarżą się przede wszystkim na smutek, wstyd, poczucie winy, a ponadto bezradność wobec zaistniałej sytuacji. Droga alkoholika do zachowania trzeźwości jest naprawdę trudna. Warto zaznaczyć, że odczucia smutku oraz przygnębienia przeważnie nasilają się podczas trzeźwienia oraz uświadomienia sobie poniesionych strat. Dodatkowo alkoholicy muszą zmierzyć się z dewastacją, jaką poczynili pod wpływem używki. Mowa tutaj nie tylko o aspekcie rodzinnym czy zawodowym, ale również społecznym oraz ekonomicznym.

Dlaczego tak trudno wyjść z choroby alkoholowej?

Okazuje się, że z perspektywy naukowej, niepijący alkoholik w ciągu dwóch najbliższych dni po odstawieniu alkoholu doświadczy tak zwanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jest on również zwany zespołem odstawiennym. Jest to proces, który spowodowany jest tym, iż organizm osoby uzależnionej wraz z upływem czasu przyzwyczaja się do obecności alkoholu. W przypadku, gdy stężenie alkoholu spada, organizm powoli doznaje pewnego rodzaju szoku. Następnie dąży do tego, żeby uzupełnić substancję, której mu brakuje. Dochodzi zatem do wzrostu ilości neurotransmiterów w układzie nerwowym. Ponadto człowiek odczuwa powoli nieprzyjemne objawy psychosomatyczne, które mogą się nasilać. Jak się okazuje, najbardziej odczuwalny po rzuceniu alkoholu jest ogólny spadek formy oraz samopoczucia, a ponadto lęki. Nie wolno też zapomnieć o drżeniu kończyn, ogólnym rozdrażnieniu oraz skokach ciśnienia. Ponadto alkoholik porzucający alkohol nierzadko mierzy się z wymiotami, biegunkami, nudnościami, a dodatkowo bólem oraz zawrotami głowy.

Niepijący alkoholik po wyjściu z nałogu również musi się mierzyć z licznymi trudnościami. Powinien unikać przebywania w towarzystwie osób pijących alkohol, unikać sytuacji stresowych, a także sytuacji, które mogłyby spowodować nawrót choroby. Jeśli zastanawiasz się jak zaczyna się choroba alkoholowa, informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/zachowania-swiadczace-o-problemie-alkoholowym/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *