Uzależnienie od alkoholu leczy się przy pomocy terapii behawioralnej i poznawczo-behawioralnej. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak zastosowanie farmakologii. Wyjaśniamy, czym są „leki na alkoholizm”, jakie dają efekty i w jakich sytuacjach się je stosuje.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu – kiedy się je stosuje?

Farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu stosuje się przede wszystkim w tych sytuacjach, gdy psychoterapia jest niemożliwa lub nie przynosi oczekiwanych skutków. Tak dzieje się w sytuacjach, gdy chory nie jest w stanie wytrzymać dłużej w abstynencji ani stopniowo redukować ilości spożywanego alkoholu lub gdy ze względu na jego stan zdrowia konieczne jest jak najszybsze działanie. Bardzo często leczenie farmakologiczne włącza się, gdy uzależniony cierpi jednocześnie na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, takie jak:

  • schizofrenia;
  • choroba afektywna dwubiegunowa;
  • nawracająca depresja.

W każdym przypadku decyzja o włączeniu konkretnego leku powinna być podjęta przez psychiatrę we współpracy z terapeutą uzależnień. Aby leki przyniosły założone efekty ich stosowanie powinno być długotrwałe.

Niektóre z leków stosowanych podczas leczenia alkoholizmu

Pierwszym z leków stosowanych podczas leczenia alkoholizmu jest Akamprozat – to lek, który wpływa na mechanizmy hamowania i pobudzania, które w przypadku alkoholików są zaburzone. Stosuje się go w celu wydłużenia okresów abstynencji. Inaczej działają Naltrekson i Nalmefen. Ich celem jest hamowanie efektów pobudzenia przez alkohol układu opioidowego – czyli sprawienie, że picie alkoholu nie wywołuje już u osoby uzależnionej euforii.

Stosowanie tych leków ma swoich zwolenników i przeciwników. Przyczyny choroby alkoholowej są bardzo złożone i nie ograniczają się do procesów biochemicznych, dlatego też przeciwnicy argumentują, że leki te nie są w stanie w stanie zwalczyć przyczyn problemu. Z drugiej strony mogą w niektórych sytuacjach mogą uratować zdrowie lub życie pacjentom, u których inne rozwiązania nie zdają egzaminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *