Alkoholizm jest chorobą śmiertelną, jeżeli chory nie rozpocznie leczenia. Jest to również choroba, która ma wpływ nie tylko na osobę nadużywającą alkoholu, ale na cała rodzinę. Jakie przeszkody napotyka alkoholik w drodze do zdrowia?

Zaprzeczenie chorobie

Pierwszym krokiem, który jest niezbędny, by rozpocząć leczenie jest przyznanie się przed sobą oraz przed rodziną, że jest się chorym. W naszym społeczeństwie funkcjonuje obraz alkoholika, który pije codziennie, jest brudny, często bezdomny. Prawda jest taka, że ilość takich alkoholików jest niewielka. Tak skrajnej degradacji ulega około 3 – 5% alkoholików.

Uzależnienie od alkoholu często nie ma tak drastycznych objawów. Alkoholik przekonuje siebie oraz rodzinę, że nie ma problemu. Pozory normalnego funkcjonowania są argumentem, które w oczach alkoholika, za tym, że leczenie jest niepotrzebne.

Lęk przed zmianami

Poczucie bezpieczeństwa, które wynika ze stałości sytuacji, jest naruszone, gdy chory rozpocznie leczenie alkoholizmu. Każda zmiana wywołuje duży stres. Alkoholik, zdając sobie sprawę z konsekwencji zaprzestania picia przewiduje nieprzyjemne sytuacje, które wiążą się z odstawieniem alkoholu. Problemy fizjologiczne, jak i psychologiczne są bardzo dotkliwe. Myśl o radzeniu sobie z problemami bez środka, który do tej pory w tym pomagał, jest dla alkoholika bardzo trudna do zniesienia.

Iluzja kontroli

Osoba, która cierpi na alkoholizm bardzo często ma iluzje kontroli swojego uzależnienia. Chory często podejmuje próby kontroli uzależnienia. Każda porażka powoduje nadszarpnięcie poczucia własnej wartości. Próby, miesięczne, kilkumiesięczne, czy nawet roczne nie leczą uzależnienia od alkoholu. Natomiast często dają złudne poczucie kontroli. Prowadzą jednocześnie do myślenia, że skoro kontroluję picie to nie muszę z niego rezygnować.

Mit dotyczący leczenia

Leczenie alkoholizmu nie wygląda tak jak w filmach, gdzie obrazy ośrodków odwykowych budzą grozę i przerażenie. Alkoholicy bardzo często są przerażeni możliwością trafienia do takiego miejsca. Wyobrażenia nie mają nic wspólnego z realiami mogą jednak bardzo utrudniać podjęcie walki z uzależnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *