Alkoholizm rodziców to prawdziwy dramat dla całej rodziny, a w szczególności dla dzieci. Mogłoby się wydawać, że problem mija, gdy dzieci dorastają i opuszczają dom rodzinny. Niestety, nic bardziej mylnego. Dzieci z rodzin alkoholowych są tak pokaleczone psychicznie, że często trudno jest im prowadzić normalne życie.

Dorosłe dzieci alkoholików Kraków – kim są ci ludzie?

Syndrom DDA, czyli dorosłego dziecka alkoholików, dotyka ogromnej części polskiego społeczeństwa. Ludzie tacy pochodzą z domów, gdzie co najmniej jedno z opiekunów piło. To czego zaznały w dzieciństwie, to chaos i brak poczucia bezpieczeństwa. Dom dla takich ludzi nie był oazą spokoju, ale miejscem, w którym na każdym kroku czaiło się zagrożenie.

Ludzie z syndromem DDA zazwyczaj nie radzą sobie w relacjach, często nie potrafią też funkcjonować w społeczeństwie, gdyż po prostu nie mieli gdzie się tego nauczyć. Bardzo często czują się oni gorsi od innych, zmagają się z silnym poczuciem winy. DDA w wielu wypadkach czują się odpowiedzialni za rodziców alkoholików.

Jakie role odgrywały dorosłe dzieci alkoholików?

Warto mieć świadomość, że dzieci z rodzin alkoholowych mogą wchodzi w różne role. W każdej rodzinie są one podobne. Spotykamy więc:

  • bohaterów (opiekują się oni rodzicami i wychowują najmłodsze rodzeństwo) – w dorosłym życiu starają się oni wszystko kontrolować,
  • kozły ofiarne (na dzieci te zrzuca się odpowiedzialność za wszystko, niezależnie od tego czy w rzeczywiście są winne) – jako dorośli mają oni kłopoty z pewnością siebie,
  • błaznów (takie dzieci rozładowują negatywną atmosferę w domu) – osoby takie nigdy nie dorastają,
  • popularną rolą jest także dziecko-cień, które jest wycofane i zamknięte w sobie. Cień jako dorosły ma problemy z wyrażaniem siebie.

Więcej na temat DDA można przeczytać na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/dda-dorosle-dzieci-alkoholikow-konsekwencja-uzaleznienia-rodzicow/

Dorosłe dzieci alkoholików – czy jest dla nich nadzieja?

Jeżeli chcemy pomóc osobie z syndromem DDA, postarajmy się ją skłonić do podjęcia terapii. Jest to praktycznie jedyna szansa na poradzenie sobie z dramatyczną przeszłością. Należy liczyć się z tym, że terapia będzie trudna i długotrwała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *