Podobnie jak inne choroby również alkoholizm rozwija się stopniowo. Co istotne początkowe fazy alkoholizmu i związane z nim objawy mogą nie wzbudzać niepokoju wśród bliskich. Dlatego warto dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę.

Etap pierwszy — faza prealkoholowa

Początki choroby alkoholowej są bardzo niepozorne i sprowadzają się do nastawienia potencjalnego alkoholika. Na tym etapie zauważa on, że alkohol to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie pożądanego stanu emocjonalnego. Oznacza to, że osoba będzie traktować alkohol jako skuteczną alternatywę dla innych sposobów radzenia sobie z m.in. z negatywnym ładunkiem emocjonalnym.

Taki człowiek często podświadomie będzie szukać okazji do picia alkoholu. Jako że pijący ma na tym etapie kontrolę nad alkoholem, a jego zachowanie nie ulega bardzo istotnym zmianą, to pierwszy etap często zostaje niezauważony.

Etap drugi — faza ostrzegawcza

Na tym etapie dochodzi do zmian zachowania, które mogą być jednak ukrywane przez pijącego. Jednym z głównych objawów jest zmniejszenie tolerancji na alkohol, a także częste luki pamięciowe. Pijący nie traci świadomości w trakcie spożycia, jednak często po wytrzeźwieniu nie pamięta swoich działań. Faza ostrzegawcza to także czas, gdy pijący zaczyna spożywać alkohol w samotności. Przykładowo jako „przygotowanie” do imprezy lub na poprawę humoru.

Etap trzeci — faza krytyczna

W fazie krytycznej alkoholik wyraźnie traci nad sobą kontrolę. Pojawiają się problemy w pracy, zaniedbywanie zdrowia i wyglądu oraz permanentne poszukiwanie okazji do picia alkoholu. Pijący ogranicza swoje aktywności do planowania picia oraz do gromadzenia funduszy na trunki. Równocześnie zaprzecza on, jakoby miał problemy alkoholowe. Ta faza alkoholizmu przeplata się okresami abstynencji, kiedy chory próbuje udowodnić sobie i innym, że wciąż ma kontrolę. Oczywiście to wciąż nie wszystkie etapy alkoholizmu.

Etap czwarty — faza przewlekła Na tym etapie rozwoju choroby alkoholik wyzbywa się poczucia winy. Od tej pory jego życie skupia się wyłącznie na zdobyciu alkoholu. Praca, rodzina tracą znaczenie, a pijący przestaje być zdolny do uczuć wyższych. Ta faza alkoholizmu to sięganie po niskiej jakości trunki oraz po bardzo niebezpieczne dla zdrowia surogaty alkoholowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *