Alkoholizm jest chroniczną chorobą, która odznacza się uzależnieniem oraz zmianami patologicznymi w narządach wewnętrznych. Uzależnienie od alkoholu jest swoistym stanem braku możliwości decydowania o samym sobie.

Fazy rozwoju alkoholizmu

Obecnie istnieją cztery zdefiniowane fazy uzależnienia od alkoholu, które opisują rozwój wspomnianej choroby.

Pierwsza ze wspomnianych faz nosi nazwę picia towarzyskiego oraz może trwać nawet przez kilka lat. Na tym etapie, potencjalni uzależnieni piją, aby się odstresować czy też, aby ciekawie spędzić czas wolny w towarzystwie znajomych. Regularne spożywanie napojów procentowych doprowadza do zwiększenia tolerancji na alkohol danej osoby, przez co potrzebuje ona wypić więcej, aby osiągnąć ulubiony stan.

Kolejna faza uzależnienia od alkoholu nazwana została fazą ostrzegawczą ze względu na nasilającą się potrzebę szukania okazji do wypicia napojów alkoholowych. Faza ostrzegawcza odznacza się większą tolerancją na alkohol oraz powiązaniem dobrego samopoczucia z koniecznością wypicia codziennej dawki napoju zawierającego procenty. Faza ostrzegawcza odznacza się zaburzeniami pamięci, przez co alkoholik ma problemy z przypomnieniem sobie konkretnych wydarzeń.

Trzecia z faz, mianowicie faza krytyczna alkoholizmu nawiązuje do momentu, kiedy alkoholik traci kontrolę. Chęć wypicia jest odczuwalna jako fizyczny przymus, przez co osoba na tym etapie nie panuje nad samy sobą. Często zdarza się tak, iż alkoholik zaczyna zaniedbywać swój wygląd oraz przejawia zachowania agresywne wobec otoczenia. Najczęściej dochodzi też do zaprzeczania względem istniejącego problemu alkoholowego.

Ostatnią z zdefiniowanych faz nazwano fazą chroniczną alkoholizmu. Wspomniany etap cechuje się pozbawieniem wszelkich wyrzutów sumienia. Spożywanie alkoholu jest wewnętrznym przymusem. Będąc na tym etapie, alkoholik zaczyna mieć obniżoną tolerancję na alkohol, przez co już mała dawka wystarczy, aby się upić. Dodatkowo, zauważalne stają się objawy zespołu abstynencyjnego, psychozy alkoholowe, choroby somatyczne czy też otępienie alkoholowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *