Alkoholizm, czyli wyjątkowo poważny problem społeczny to choroba, z której trudno się wyleczyć. Sam proces jest długotrwały i wymaga dużo poświęcenia oraz samozaparcia od chorego. Przy tym należy pamiętać, że choroba alkoholu jawi się jako przypadłość nie podlegająca całkowitemu wyleczeniu. Alkoholik pozostanie osobą uzależnioną od alkoholu na całe życie, ponieważ powroty do nałogu są zbyt częste i ryzykowne. Sfera fizyczna człowieka cierpiącego na chorobę alkoholową również pozostaje naznaczona na całe życie. Ciało wykazuje niekontrolowane odruchy znajdując się w pobliżu alkoholu. Uzależnienie od alkoholu podlega terapii i leczeniu, które niekiedy bywa bardzo skuteczne, chociaż wszystko jawi się to jako sprawa całkowicie indywidualna.

Choroba alkoholowa – leczenie

Leczenie podejmuje się poprzez odtrucie alkoholowe, które ma na celu oczyszczenie organizmu i zlikwidowanie skutków spożywania alkoholu. Najistotniejsza jest terapia, która uświadamia alkoholika o skutkach jego picia oraz pomaga zrozumieć swój własny nałóg, w tym jak działa umysł chorego. Uczy to ponadto samokontroli oraz daje wsparcie, gdy osoba chora znajduje się w większym gronie osób cierpiących na ten sam nałóg. Najważniejsze są jednak chęci samego chorego, który musi mieć świadomość, że podjęcie pierwszego kroku, czyli zauważenie problemu i poszukiwanie pomocy, jest bardzo istotne dla dalszego leczenia. Chęć odzyskania swojego życia musi przyświecać alkoholikowi mocniej, niż pragnienie ponownego sięgnięcia po butelkę.

Mówi się, że osoba cierpiąca na chorobę alkoholową może wyleczyć się w sferze umysłowej, ale jest to trudniejsze w kwestii somatycznej. Ciało chorego zawsze będzie reagować w sposób niekontrolowany na alkohol i daleko mu będzie do osoby całkowicie zdrowej. Ważna jest jednak świadomość i samozaparcie. Kontrola swoich odruchów oraz wsparcie rodziny są najistotniejsze. Osoba chora musi pamiętać również o tym, że nawroty do choroby są częste i potrafią zniszczyć lata terapii. Nigdy nie powinna pojawić się pycha, ani stuprocentowa pewność, że jest się osobą wyleczoną, ponieważ prowadzi to do powrócenia do alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *