Osoby uzależnione mogą trafić na odwyk na skutek różnych przyczyn – samodzielnie podjętej decyzji, złego stanu zdrowia, który zmusza do podjęcia leczenia, grożąc nawet śmiercią, czy też wskutek przymusowego skierowania przez sąd. Rzecz jasna, najlepiej, gdy uzależniony sam zdecyduje się na leczenie, gdyż zwykle wtedy jest zdeterminowany i łatwiej jest mu pokonać trudności. Jednak nawet wtedy nie można spodziewać się, że będzie łatwo.

Bez alkoholu

Na odwyk alkoholowy nie decydują się osoby, które piją okazjonalnie lampkę wina do obiadu. Leczenie takie stosuje się w przypadku alkoholików, czyli osób, które nie mogą obejść się bez alkoholu. Zdecydowanie to, czyli życie bez niego, jest na odwyku najtrudniejsze, a jest to oczywiście podstawa wszelkiego leczenia. Dokuczać mogą na przykład objawy odstawienne, dlatego w dobrym ośrodku rozpoczyna się leczenie alkoholizmu od detoksu. Ma on za zadanie wypłukać z organizmu chorego resztki toksyn, pozwolić mu trzeźwo spojrzeć na świat, a także zapanować nad objawami abstynencji. Jest to bardzo ważne, gdyż często są one na tyle dokuczliwe, że chęć napicia się okazuje się silniejsza niż cokolwiek innego i leczenie jest niemożliwe.

Na nowo poukładać życie

Wymienione wyżej zagrożenie związane jest z objawami fizycznymi, gdyż alkohol uzależnia nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Jednakże przebywanie na odwyku wiąże się też z wieloma problemami natury psychologicznej. Często dopiero po rozpoczęciu leczenia chory zdaje sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się znalazł. Wiąże się to chociażby z tym, że do tej pory, aż do czasu detoksu, mógł stale w większym bądź mniejszym stopniu być zamroczony alkoholem, a to oczywiście utrudnia ocenę sytuacji. Osoby, które trafiają na odwyk, często są zaszokowane tym, co zrobiły ze swoim życiem, uświadamiają sobie, że ich uzależnienie od alkoholu wywiera wpływ nie tylko na nie same, ale też na ich rodziny i inne osoby z ich otoczenia. Może to powodować załamanie, dlatego ważną rolą psychoterapeuty jest, by być wsparciem dla alkoholika i pomóc mu na nowo ułożyć jego życie, w trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *