Ujrzenie na teście ciążowym wyczekiwanych dwóch kresek to dla wielu kobiet najwspanialsze wydarzenie życia. Wiele pań od tej chwili zaczyna podwójnie o siebie dbać – zdrowo je, unika wysiłku fizycznego, słucha relaksacyjnej muzyki, stanowczo odmawia alkoholu… Niestety, nie każde dziecko ma tyle szczęścia, aby rozwijać się w łonie tak odpowiedzialnej kobiety. Niektóre przyszłe mamy regularnie zaglądają do kieliszka, ryzykując tym samym, że zafundują swojemu maleństwu zespół FAS.

Objawy zespołu FAS

Brzmi to naprawdę źle, ale niektóre noworodki rodzą się i mają w swojej krwi niemało promili alkoholu. Tak skrajnie nieodpowiedzialnym matkom dzieci są zabierane, jednak nierzadko do końca życia muszą walczyć z objawami zespołu FAS. Niektóre z objawów, widać zaraz po urodzeniu. Szczególnie charakterystyczny jest szeroki rozstaw oczu, małogłowie oraz płaski nos, niewykształcone małżowiny uszne. Dzieci matek-alkoholiczek rodzą się zazwyczaj z wyjątkowo niską wagą urodzeniową.

Czy dzieci z FAS są opóźnione intelektualnie?

Większość dzieci matek, które nadużywały w ciąży alkoholu, mają obniżone napięcie mięśniowe, problemy z zaburzeniami sensorycznymi. Badania wykazują, że takie dzieci są lekko opóźnione w rozwoju i wykazują znacznie niższe IQ w życiu dorosłym. Najgorsze przypadki powiązane są z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, dzieci mogą więc cierpieć na różnego rodzaju niedowłady kończyn, źle rozwijać się psychicznie i fizycznie. Mówi się, że dzieci z zespołem FAS mają problemy w szkole, gorzej się uczą i niekiedy nie są w stanie osiągnąć pełnej dojrzałości umysłowej. Czasami zaraz po urodzeniu nie widać, że z dzieckiem jest coś nie tak. Cechy zespołu FAS potrafią uaktywniać się w późniejszych latach, zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy to dzieci stają się nadpobudliwe i nadaktywne.

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. Każda kobieta powinna wystrzegać się używek od momentu otrzymania informacji, że nosi ona pod sercem maluszka. To najbezpieczniejsza decyzja, jaką może podjąć dojrzała emocjonalnie matka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *