Uzależnienie od alkoholu jest bardzo trudno wyleczyć. Potrzeba niesamowicie silnej woli uzależnionego i wsparcia całego jego otoczenia – pokusa jest na każdym kroku. Niestety, uzależnienie może nawrócić. Proces nawrotu uzależnienia można podzielić na cztery etapy, które dotyczą zachowania i funkcjonowania alkoholika. Symptomy nawrotu uzależnienia – czym się charakteryzują?

Etap pierwszy – nawrot uzależnienia

Etapem pierwszym nawrotu uzależnienia od alkoholu można określić stan, w którym chory zaczyna mieć gorsze samopoczucie. Uczucie potrzeby picia nie jest jeszcze bardzo silne, ale występują poczucie lęku i bezradności czy nieustanny niepokój. Osoba uzależniona, często, zamyka się wtedy w sobie, nie mówi o swoich problemach innym osobom. Bez terapii trudno będzie komukolwiek powiedzieć, że coś jest nie tak.

Etap drugi – alkoholizm nawrot

Drugi etap nawrotu uzależnienia od alkoholu to pogłębienie się pierwszego. Osoba uzależniona odtrąca innych, zachowuje się kompulsywnie, agresywnie i irracjonalnie dla otoczenia. Woli się izolować, bo jest przytłoczona tym, że jej uzależnienie może powrócić. Zaprzecza temu w swojej głowie, nie dopuszcza takiej myśli.

Etap trzeci nawrotu uzależnienia

Etap trzeci często określany jest tym, w którym uzależniony od alkoholu traci kontrolę nad działaniem. Poczucie tego, że ponosi klęskę i „coś jest nie tak” jest przytłaczające i na tyle silne, że przysłania każdą inną kategorię życia. Mogą pojawić się zaburzenia snu, zaburzenia w odżywianiu się (jedzenie kompulsywne, za dużo bądź na odwrót – o wiele za mało). Osoba uzależniona będzie unikać innych, nie będzie chcieć chodzić do pracy czy na uczelnię, zaniedba własne zainteresowania.

Etap czwarty – symptomy nawrotu uzależnienia

Ostatni etap nawrotu uzależnienia, czyli czwarty, to całkowita utrata kontroli nad zachowaniem. Osoba uzależniona, która jest w trakcie terapii, będzie jej zaprzeczać i omijać spotkania. Słowa rodziny czy bliskich już nic nie będą znaczyć. Osoba w takim stanie może sięgnąć już po alkohol, czego, za wszelką cenę, robić nie powinna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *