Jeśli próbowałeś rzucić picie lub zażywać narkotyki, ale miałeś nawrót picia, nie jesteś sam. Statystyki sugerują, że nawet większa część osób, które próbują rzucić picie alkoholu, ma co najmniej jeden nawrót przed osiągnięciem długotrwałej trzeźwości.

W niektórych przypadkach może to być tylko chwilowa utrata, którą w kręgach zdrowienia nazywamy poślizgiem. Różni się od pełnego nawrotu tym, że osoba natychmiast żałuje działania. Może to wynikać z czegoś, co wydarzyło się pod wpływem chwili lub gdy uwaga osoby została w jakiś sposób zachwiana. Jednak ostatecznie charakteryzuje się tym, że jednostka chce natychmiast naprawić błąd.

Z kolei nawrót sugeruje, że dana osoba wróciła do starych zachowań. Najczęściej używa się go do opisania sytuacji, gdy osoba, która przez pewien czas była trzeźwa, wraca do alkoholu lub narkotyków i jest mniej zdolna do tego, aby przestać.

Przyczyny poślizgnięć i nawrotów

W niektórych przypadkach ludzie się poślizgną, ponieważ nie mają narzędzi do przezwyciężenia pewnych sytuacji emocjonalnych. Mogli mieć okropny dzień i wykorzystać to jako usprawiedliwienie, by znowu zacząć pić. Alternatywnie, mogą być przytłoczeni zachciankami, które często pojawiają się podczas wczesnego powrotu do zdrowia. Uzależnienie od alkoholu jest stanem, którego nie wolno bagatelizować.

W innych przypadkach ludzie będą używać alkoholu lub narkotyków, aby ukarać otaczających ich ludzi za popychanie ich z powrotem do starych zachowań. Pozwala to jednostce zrzucić winę na kogoś innego, zamiast przyznać, że alkoholizm jest kwestią samą w sobie.

Główną kwestią dotyczącą poślizgu jest to, że poczucie żalu jest niemal natychmiastowe. Problem pojawia się, gdy poślizg zamienia się w pełny nawrót i całkowite porzucenie własnej trzeźwości.

Najlepszym sposobem uniknięcia nawrotu poślizgu jest natychmiastowe działanie. Jest to coś, czego nie możesz zrobić sam, a powaga poślizgu nigdy nie powinna być bagatelizowana przez ciebie lub osoby wokół ciebie. Bez względu na to, jak „poważna” lub „niewielka” pomyłka mogła być, jest to wyraźny znak, że coś jest nie tak i że są problemy, które należy rozwiązać, aby pomyłka się nie powtórzyła.

Nie wystarczy zobowiązać się do rzucenia alkoholu, musisz zbadać przyczyny poślizgu i zrozumieć, co go wywołało. Bez poważnych poszukiwań w głębi siebie będziesz mniej odporny w przypadku kolejnego nawrotu picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *