Alkoholizm to choroba, w której można wyróżnić różne typy. Wśród nich w szczególności wymienia się typ Alfa, Beta, Gamma, Delta i Epsilon. Różnią się one względem siebie pewnymi określonymi cechami i czynnikami, które są związane z nałogowym spożywaniem alkoholu.

Typ Alfa

Uzależnienie od alkoholu typu Alfa to przede wszystkim uzależnienie o silnych objawach psychicznych. Alkoholik pije alkohol, ponieważ jest to jego sposób na odprężenie się oraz zrelaksowanie. Często zdarza się, że traci on kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, a także sięga po niego bardzo często.

Typ Beta

Typ Beta uzależnienia od alkoholu to połączenie objawów psychicznych wraz z objawami fizycznymi. Wśród nich można w szczególności wyróżnić zapalenie błony śluzowej żołądka, marskość wątroby oraz uszkodzenie trzustki, które są wywołane nadużywaniem alkoholu. W tym typie nie występuje bardzo silne uzależnienie psychiczne i fizyczne, są to po prostu somatyczne konsekwencje nadużywania alkoholu.

Typ Gamma

Typy alkoholizmu obejmują także typ Gamma. Posiada on stosunkowo wysoką tolerancję na alkohol i w związku z tym pije coraz większe jego ilości. Prowadzi to do pojawienia się silnego uzależnienia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Typ Gamma to najbardziej typowy obraz alkoholika i najczęściej występujący.

Typ Delta

W typie Delta alkoholik może kontrolować ilość alkoholu, która jest przez niego wypijana. Jednakże nie potrafi on w żaden sposób zrezygnować z picia. Jego organizm wykazuje bardzo wysoką tolerancję na alkohol, dlatego jest on tak często spożywany. Alkohol jest utrzymany we krwi na stałym, niskim poziomie, a negatywne konsekwencje często pojawiają się dopiero po wielu latach picia.

Typ Epsilon

Kolejnym typem alkoholizmu jest typ Epsilon. Charakteryzuje się on okresowym spożywaniem alkoholu, czyli wpadaniem w tak zwane ciągi alkoholowe. Alkoholik nawet przez długi czas może powstrzymać się od picia, jednak po pewnym czasie zawsze do niego wraca. Wtedy zaczyna spożywać bardzo duże ilości alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *