Wychodzenie z alkoholizmu to bardzo trudny i mozolny proces. Dzieje się tak, ponieważ uzależnienie od alkoholu nie znika niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ono dokonuje się stopniowo.

Od czego zaczyna się leczenie alkoholizmu?

Zazwyczaj od pobytu w ośrodku leczenia uzależnień. Tam dokonuje się fizyczna detoksykacja. Chodzi o to, że po gwałtownym odstawieniu alkoholu chory zaczyna się gorzej czuć i towarzyszą mu różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nocne poty czy drżenie rąk lub całego ciała. Jest to tak zwany zespól odstawienny. On po jakimś czasie mija, a niepijący zaczyna czuć się wyraźnie lepiej.

Psychiczny aspekt leczenia alkoholizmu

O ile przeprowadzić fizyczny detoks jest łatwo, o tyle psychiczne skutki abstynencji są trudne do opanowania. Po pierwsze trzeba oduczyć alkoholika sięgania po napoje wyskokowe w sytuacjach stresowych. Po drugie warto wypełnić mu wolny czas jakimiś pracami, bo udowodniono, że sprzyja ona powrotowi do nałogu. Wreszcie po trzecie należy pokazać mu, w jaki sposób bronić się przed presją otoczenia.

To jest najbardziej skomplikowane, bo wyrobienie odruchu obronnego trwa niekiedy latami i cierpliwość uzależnionego jest wystawiana na setki poważnych prób. Terapeuci owszem mogą nauczyć chorego, w jaki sposób odrzucać pokusę napicia się lecz nie dadzą mu gwarancji, że w chwilach kryzysowych pokusa sięgnięcia po piwo czy wódkę, nie będzie od niego silniejsza. To sam zainteresowany musi odganiać swoje wewnętrzne demony.

Ile powinna trwać terapia alkoholowa?

To indywidualna kwestia, ale zaleca się, by była ona nie krótsza niż 3 miesiące. To wystarczająca ilość czasu, by dojść do siebie fizycznie i nauczyć się jak być trzeźwym alkoholikiem. Prawdą jest, że alkoholikiem zostaje się na zawsze. Poza leczeniem w ośrodku warto także udać się na mityngi anonimowych alkoholików. Tam przychodzą ludzie, którzy zmagają się z podobnymi problemami i na pewno w grupie łatwiej będzie je pokonać i nabrać motywacji do wytrwania w trzeźwości do końca życia. Zwykle potrzeba około roku, by sesje terapeutyczne podczas spotkań AA wzmocniły uzależnionego mentalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *