Alkoholizm to podstępna choroba, a jej leczenie jest długie i nie zawsze daje pożądane efekty. Granica pomiędzy okazjonalnym piciem, a wpadnięciem w nałóg jest cienka, dlatego niekiedy trudno zauważyć, kiedy tracimy kontrolę. Jakie są konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu i jak sobie radzić z tą chorobą?

Jak działa alkohol na nasz organizm?

Alkohol powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co skutkuje spadkiem ciśnienia krwi oraz zaburzeniami rytmu serca. Jest to substancja, która powoduje również powstawanie wolnych rodników tlenowych działających negatywnie na odporność organizmu oraz komórki. Regularne picie alkoholu może doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju niebezpiecznych chorób, między innymi choroby krążenia, przewodu pokarmowego, wątroby, a także zaburzeń psychicznych. Alkohol to trucizna.

Jak radzić sobie z alkoholizmem?

Leczenie alkoholizmu nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć dużo siły, samozaparcia i motywacji do tego, aby przestać pić. Niektórym udaje się rzucić picie samodzielnie, jednak jest to bardzo mały odsetek osób. W większości przypadków potrzebne jest wsparcie specjalistów. Dobrym rozwiązaniem jest ośrodek leczenia choroby alkoholowej, gdzie można liczyć na fachową, kompetentną pomoc lekarzy specjalizujących się w uzależnieniach oraz psychologów i psychiatrów. Nie każdy zdaje sobie z tego, sprawę, ale psychika ma ogromny wpływ na to, jak radzimy sobie z uzależnieniami. Psychoterapia to najlepszy sposób na to, aby móc poukładać sobie w głowie niektóre rzeczy. Obecnie nie brakuje prywatnych ośrodków leczenia uzależnień, także wybór jest duży. W takich miejscach można się zgłosić w różnych sytuacjach, również będąc w ciągu alkoholowym. To decydowanie najlepsza inwestycja, nie mniej jednak alkoholik musi wyrazić wolę, że chce się poddać leczeniu, inaczej działania nie przyniosą dobrych rezultatów. Przed wyborem ośrodka, warto sprawdzić opinie o placówce oraz sprawdzić kompetencje poszczególnych lekarzy, którzy tam pracują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *