Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą. Niestety dotyka coraz więcej ludzi. Bardzo ciężko sobie z nim poradzić, zdecydowanie utrudnia to fakt, że chory często nie przyznaje się do problemu ani przed otoczeniem, które często chce mu pomóc, ani przed sobą. Uzależnienie od alkoholu po czasie niestety zdecydowanie uszkadza komórki mózgowe i sprawia, że chory inaczej postrzega świat i życie. Zadaniem rodziny jest przede wszystkim przekonanie chorego o fakcie, że ma problem i pomoc w wyjściu z tej przypadłości. Kiedy uda nam się uświadomić taką osobę o problemie to pierwszy i najważniejszy krok zostanie wykonany i możemy nakłonić go do leczenia.

Na czym polega leczenie alkoholizmu

Przede wszystkim na uświadomieniu uzależnionej osobie jakie przykre konsekwencje niesie ze sobą częste picie alkoholu. Chory spożywa alkohol, aby poczuć się lepiej. Chce być szczęśliwy i dowartościowany i na początku to właśnie alkohol mu daje, później niestety efekt jest odwrotny. Uświadomienie alkoholikowi, że bez tego może być jeszcze szczęśliwy jest kluczowe w wyjściu z nałogu. Terapeuci z ośrodków leczenia uzależnień starają się dostrzec problem jakim są indywidualne powody u każdego chorego. Tylko eliminacja czynnika może sprawić, że chory nie będzie potrzebował wypicia, aby poczuć się dobrze.

W ośrodkach leczenia uzależnień chory poznaje osoby, które mają ten sam problem co on. Rozumieją go i starają się wspierać siebie nawzajem. Wsparcie rodziny również jest tutaj bardzo ważne, a wręcz w wielu przypadkach kluczowe, jednak nikt tak nie zrozumie alkoholika jak drugi alkoholik. W tego typu ośrodkach osoba uzależniona może poznać osoby, które wyszły z nałogu i są szczęśliwe. Dają nadzieje i sprawiają, że chory zaczyna wierzyć, że bez tego też da się swobodnie i szczęśliwie funkcjonować.

Jednak tylko eliminacja czynników, które sprawiły, że alkoholik sięgnął po trunek może doprowadzić do zaleczenia, bo musimy pamiętać, że alkoholik jest nim przez całe życie i już nigdy nawet po skończonej terapii ie powinien sięgać po alkohol nigdy więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *