Osoby uzależnione od alkoholu tylko czasami nie zdają sobie sprawy – nieraz zresztą udają przed bliskimi, że nie mają problemu, ale dobrze wiedzą, że ich sytuacja nie jest dobra. Nieraz próbują samodzielnie poradzić sobie z nałogiem, obiecując sobie, że nie będą pić, jednak takie przyrzeczenia dość rzadko zostają dotrzymane. Do tego bowiem, by skutecznie pokonać alkoholizm, silna wola może nie wystarczyć.

Samodzielne próby nieskuteczne

Wielu osobom, zwłaszcza tym, które nigdy nie zetknęły się z problemem alkoholizmu, wydaje się, że pokonanie nałogu to tylko kwestia woli – wystarczy definitywnie odstawić alkohol i już jest się wyleczonym. Jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Pomijając już fakt, że wytrwanie w takim postanowieniu jest trudne, zwłaszcza że w polskiej kulturze picie alkoholu towarzyszy wielu okazjom i jest społecznie akceptowane, to warto też pamiętać, że alkohol uzależnia nie tylko psychicznie. Powoduje też bardzo silne uzależnienie fizyczne, wobec czego kiedy nagle się go odstawia po dłuższym alkoholizowaniu się, mogą pojawić się bardzo przykre objawy odstawienne. Poradzenie sobie z tym samodzielnie jest często niemożliwe i nieraz właśnie to jest powodem, dla którego alkoholicy solennie obiecujący skończenie z nałogiem znów do niego wracają.

Jak sobie pomóc?

Nieskuteczne próby wyjścia z nałogu alkoholowego mogą fatalnie wpływać na samopoczucie uzależnionego i jeszcze bardziej pogrążać go w nałogu. Najlepiej będzie więc od razu skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką jest terapia alkoholowa, przy czym najlepszym wyborem będzie prywatny ośrodek. W placówkach takich nie trzeba czekać na miejsce, nie trzeba też wytrzeźwieć. Można również skorzystać z pomocy farmakologicznej w postaci detoksu, dzięki czemu objawy abstynencji się nie pojawiają. Ogromne znaczenie ma też psychoterapia, jaka w takich placówkach prowadzona jest z dużą intensywnością. Połączenie takich działań daje ogromną szansę na sukces, jest to więc jedyna dobra metoda walki z chorobą alkoholową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *