Jeśli bliska nam osoba zmaga się z problemem alkoholowym to naszym obowiązkiem jest pomoc. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ z jednej strony musi być delikatni, a drugiej stanowczy. Podstawową sprawą jest wolność wyboru. Nie możemy nikogo zmusić do tego, aby poddał się leczeniu. Naszym zadaniem, jako osób pomagających, jest wparcie oraz pomoc poprzez rozmowę.

Jak powszechnie wiadomo rozmowa z osobą, która jest uzależniona od alkoholu jest bardzo trudna. Mamy świadomość, że chodzi o osobę dla nas bardzo bliską: członka rodziny lub przyjaciela. Jednak nie zawsze potrafi przeprowadzić taką rozmowę. Często nawet nie chcemy się jej podjąć, ponieważ obawiamy się konsekwencji i negatywnej reakcji bliskiej osoby. Gdy chcemy pomóc osobie nadużywającej alkoholu to warto trzymać się kilku wskazówek:

  • gdy nasz rozmówca nie jest pod wpływem alkoholu to bez problemu mówmy o swoich obawach;
  • podczas rozmowy należ szczerze opowiedzieć o swoich obawach dotyczących uzależnienia od alkoholu naszego rozmówcy;
  • w trakcie rozmowy odnośmy się do faktów i konkretów;
  • starajmy się nie oceniać i nigdy nie używajmy negatywnych słów, takich jak np. alkoholik;
  • dobrze jest wesprzeć bliską osobę poprzez zapewnienie, że razem z nią udamy się po pomoc.

Gdy alkoholik zdecyduje się na leczenie to już jest swego rodzaju sukcesy i wówczas możemy przejść do kolejnego etapu leczenia. My, jako osoba pomagająca, musimy zaproponować alternatywę, tzn. przystąpienie do jakieś grupy wsparcia. Oczywiście nasze wsparcie podczas całego procesu leczenia jest nieodzowne. My także potrzebujemy wsparcia Życie z alkoholikiem jest bardzo trudne i stresujące. Jest pewna analogia, tzn. im bliższa nam jest osoba nadużywająca alkoholu tym potrzeba więcej energii, abyśmy byli jej w stanie pomóc. Przy tym nie wolno nam zapomnieć o własnych potrzebach, ponieważ my musimy być silni. Musimy więc o siebie dbać.

Nie bójmy się też poprosić o pomoc naszych bliskich. To może okazać się bardzo przydatne. Oczywiście niezbędne jest wsparcie specjalistów, których w Polsce jest wiele. Mamy dużo ośrodków do których mogą zgłaszać się całe rodziny z problemem alkoholowym. Tam możemy uzyskać wsparcie w całym procesie wychodzenia z nałogu.