Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu Wśród pierwszych objaw alkoholizmu można wyróżnić: – szukanie dodatkowych okazji do spożycia napojów alkoholowych;

  • tłumaczenie, że picie odpręża i ośmiela;
  • palimpsesty, czyli niemożność odtworzenia wydarzeń podczas picia;
  • spożywanie alkoholu w samotności;
  • picie większych ilości alkoholu.

Alkoholizm – kiedy rozpoznać chorobę?

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu jest wówczas, gdy w ciągu roku występują co najmniej trzy spośród ośmiu objawów.

  • Głód alkoholowy – występuje wówczas, gdy osoba ma niepohamowaną chęć spożycia alkoholu bądź upicia się. Taka osoba bez alkoholu jest niespokojna i rozdrażniona.
  • Niemożność kontrolowania picia alkoholu – po spożyciu pierwszej porcji nie możemy skutecznie decydować o kolejnych porcjach. Tracimy zdolność ocenienia tego ile możemy wypić.
  • Picie, aby zapobiec zespołowi abstynencyjnemu oraz poczucie skuteczności takiego picia – pokrótce można powiedzieć, ze chodzi tutaj o tzw. klina organizmu po tym, jak wyparuje alkohol domaga się kolejnej jego porcji. To pozwala organizmowi funkcjonować. Trwa to jednak krótko, ponieważ po chwili organizm znów potrzebuje alkoholu.
  • Objawy abstynencyjne – do takich objawów zaliczamy m.in. nadciśnienie, nudności, wymioty, rozszerzenie źrenic, tachykardię, lęki, drażliwy nastrój, zaburzenia snu czy drżenia mięśniowe.

Generalnie osoba, która nie jest uzależniona od alkoholu to na następny dzień po jego spożyciu jest bardzo chora. Każdy z osób, która nieco nadużyła kiedyś alkoholu wie o czy m jest mowa. Popularnie w naszym kraju nazywa się to kacem. Człowiek, który poprzedniego dnia nadużył alkoholu jest ogólnie rozbity i ma bóle głowy. Po problemy z koncentracją, a do tego nie jest zdolny zarówno do wysiłku fizycznego, jak i psychicznego. Często pojawią się także nudności i wymioty. Z punktu widzenia medycyny jest to zwyczajne zatrucie.

Z kolei u osób, które są uzależnione oprócz wskazanych wyżej objawów, pojawiają się także kolejne objawy, zespołu abstynencyjnego. Taki zespół pojawia się najczęściej po kilku latach spożywania bardzo dużej ilości alkoholu. Występowanie takie zespoły przyśpieszają z kolei wszelkie uszkodzenia mózgu, czy inne urazy. Takie objawy pojawią się gdy w organizmie zaczyna brakować alkoholu. Organizm alkoholika jest przyzwyczajony do tego, że dostarcza mu się alkoholu. Gdy więc go brakuje to czuje się on źle i nie może normalnie funkcjonować. Jednym sposobem jest więc wypicie kolejnej porcji alkoholu. Wówczas organizm nie cierpi i może jakość funkcjonować.