Samo określenie detoks alkoholowy pewnie słyszała większość z nas, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego co to tak naprawdę jest. Przede wszystkim według specjalistów to najlepsza walka z uzależnieniem od alkoholu. Jednocześnie dla wielu alkoholików to jedyna szansa na to, by sobie z problemem poradzić.

Jest to bowiem usuwanie z organizmu substancji chemicznych, które stworzyły się przez nadmierne spożywanie alkoholu. Zazwyczaj nagłe zaprzestanie picia wiąże się z nieprzyjemną reakcją organizmu.W takim momencie ważna jest stała i konkretna pomoc specjalisty lekarza. Alkohol w naszym organizmie prowadzi do tworzenia nadmiernej ilości toksyn, które przez wątrobę prowadzą do tego, że z organizmu usuwane są wartościowe składniki odżywcze a na ich miejsce wchodzą trucizny, które są wynikiem metabolizmu alkoholu w organizmie. W takim momencie ważne będzie dbanie o narządy wewnętrzne. Alkohol wpływa bowiem bardzo źle między innymi na wątrobę oraz nerki. Może doprowadzić do tego, że wątroba będzie tak uszkodzona, że stanie się to groźne dla życia.

W czasie usuwania chemicznych składników z organizmu w czasie detoksu zawsze pacjent musi pozostawać po kontrolą lekarzy. Jeśli nie będzie takiej kontroli może dojść do tragedii. Mamy już odnotowane różne przypadki, w których prowadzony w domu detoks prowadził do śmierci i trwałych uszczerbków na zdrowiu. Ważne jest, by w tym okresie osoba uzależniona otrzymywała również różnego rodzaju witaminy oraz mikroelementy. Trzeba również dbać o stałe nawadnianie organizmu przez podawane kroplików. Samo odtruwanie to tak naprawdę wstęp do dalszego procesu leczenia. Osoba uzależniona musi również leczyć się na gruncie psychicznym, by zrozumiała, jak wielkim problemem był jej nałóg. W czasie detoksu oraz po jego zakończeniu dla chorego ważne jest wsparcie bliskich, rodziny, przyjaciół. Chodzi o to, że alkoholik powinien wiedzieć, że ma o co i dla kogo walczyć. Bliskość rodziny najczęściej pomaga w tym, by osoba taka nie wróciła do nałogu.